5 medali Mistrzostw Polski w maratonie.

Pięć medali, trzy złote i dwa brązowe zdobyli zawodnicy Klubu Kajakowego Jezioro Tarnobrzeg, podczas XXXVI Mistrzostw Polski w maratonie kajakowym, które odbyły się w dniach 17-18 września 2022 roku.

Zawody zostały przeprowadzone na Jeziorze Turawskim w miniony weekend. W krajowym czempionacie na Opolszczyźnie wzięło udział przeszło 300 zawodników z ponad 50 klubów z całej Polski, wśród nich członkowie reprezentacji narodowej w maratonie i ubiegłoroczni medaliści Mistrzostw Europy.

Swoją reprezentację wystawił również Klub Kajakowy Jezioro Tarnobrzeg. W sześciu zgłoszonych startach, tarnobrzeskim zawodnikom udało się wypracować mocny wynik i zakończyć ostatecznie zmagania na trzecim miejscu w punktacji medalowej.

Zwycięski weekend otworzyła Magdalena Szczęsna. Ścigając się na „jedynce” nie miała sobie równych i po dystansie 3.5 km zapewniła sobie pierwszy w tych zawodach tytuł Mistrza Polski. Kolejne złoto oraz tytuł MP wywalczyła Zuzanna Błażejczak, która pokazała, że bieg na 17.5 km to dla niej tylko lekka rozgrzewka. Sobotni dzień brązowym medalem zakończył Vlad Grabar, meldując się trzeci na mecie po przepłynięciu 10.5 km.

Niedziela powitała zawodników niską temperaturą, ciągłymi, obfitymi opadami deszczu i silnym, porywistym wiatrem. Kolejne złoto i kolejny tytuł MP, tym razem na dystansie 24.5 km., wywalczyła Magdalena Szczęsna, zostawiając konkurentki daleko za sobą. Pogarszające się z minuty na minutę warunki atmosferyczne pozwoliły jeszcze Janowi Dzierzkowskiemu ukończyć bieg 21 km. na siódmej pozycji. Mniej szczęścia miała tarnobrzeska „dwójka” – Antoni Kołodziej i Aleksy Krystek. Podczas wyścigu K-2 na dystansie 14 km. na jeziorze rozpętało się istne piekło. Spieniona kipiel fal, przy sztormującym wietrze i gęstym deszczu pochłaniała kolejne łodzie. To sprawiło, iż bieg ze względów bezpieczeństwa został przerwany, a werdyktem sędziów, wynik został rozstrzygnięty na podstawie czasów z trzeciego okrążenia. Osada KKJT uplasowała się ostatecznie na trzeciej pozycji, zyskując brązowy medal Mistrzostw Polski.